Пол Самуельсон і Великий Неокласичний Синтез.



Основна ідея неокласичного синтезу - розробити загальну економічну теорію, яка відображатиме зміни в господарському механізмі, результати новітніх досліджень і все позитивне попередніх концепцій. Ставилося завдання об'єднувати підходи і позиції, поєднувати вирішення короткострокових завдань з довгостроковою стратегією економічного розвитку, стимулювання попиту погоджувати з політикою доходів, ефективність пов'язувати з реалізацією соціальних проблем, оптимальний розвиток здійснювати із зростанням добробуту.
П. Самуельсон зробив спробу поєднати неокласичну теорію з кейнсіанством, тобто мікроекономіку неокласиків нанизати на макроекономічну схему Дж.М. Кейнса. Таким чином, неокласичний синтез є об'єднанням мікро - і макроекономіки, неокласики і кейнсіанства. " В основі великого неокласичного синтезу лежать дві основні передумови.
1. Макроекономіка не є щось окреме і самостійне. Її функціональні зв'язки формуються з безлічі мікроекономічних подій і процесів.
2. Сучасна економічна система (ринкова) може успішно боротися з безробіттям та інфляцією, якщо в ній вдасться поєднати два начала: ефективний вплив держави на ринок як єдине ціле і свободу поведінки виробника та споживача.
Знаменитий підручник П. Самуельсона "Економікс" з'явився віддзеркаленням концепції змішаної економіки, тобто такий, де сильне втручання держави не перешкоджає збереженню традиційних цінностей західної цивілізації - демократії, особистої свободи, приватної власності, вільної конкуренції.
У концепції неокласичного синтезу П. Самуельсон вперше представив економічну систему сучасного ринкового господарства як дворівневу. Перший рівень - ринки попиту та пропозиції, де механізм ціноутворення вирішує три основні питання ринкового господарства: що, як і для кого виробляти. Щоб досягати рівноваги потрібно дотримуватися неокласичні принципи оптимуму: ціни на товари повинні бути рівні граничної корисності, заробітна плата - граничної продуктивності праці, відсоток - граничної продуктивності капіталу, рента - граничної продуктивності землі. Другий рівень - це грошово-кредитна і фінансова системи. Для нормального безкризового розвитку економіки необхідно досягнення рівноваги на товарному і на грошовому ринку. Синтез, по Самуельсона, полягає в узгодженні теорії трудової цінності і теорії граничної корисності, аналізу на мікро - і макрорівні, підходів до вивчення статики та динаміки, взаємопов'язаного аналізу рівноваги і відхилення від нього, плавного і дискретного розвитку.


Дата добавления: 2015-12-17; просмотров: 13; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!